1. Nereden nereye taşınmak istiyorsunuz?

Nakliyat firmalarının soracağı ilk soru bu olacaktır. Şehir içi taşınma durumlarında mesafe çok önem arz etmese de, adres verirken ayrıntılı adres vermeniz olası hataları önlemek açısından önemlidir. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde sadece ilçeyi belirtmek yetmez, mahalle hatta sokağı bile söylemeniz durumunda nakliyat firması değerlendirmesini daha doğru yapacaktır.

Şehirler arası nakliyat durumunda ise mesafe; evden eve nakliyat fiyatlarını etkileyen önemli bir unsurdur.

2. Eviniz kaç odalı? / Ne kadar eşyanız var?

Genellikle nakliyat firmaları ne kadar eşyanız var diye sormak yerine, eviniz kaç odalı diye sorarlar. Evin oda sayısına göre ortalama ev eşyası düşünülerek; uygun nakliyat aracına ve çalışan sayısına karar verilir. Nakliyat aracının büyüklüğü ve çalışan sayısı da fiyatı etkileyen 2. unsurdur. 

Nakliyat firmaları her ne kadar sadece oda sayısını sorsalar da, sonradan oluşabilecek yanlış anlaşılmalara karşı siz yine de eşyalarınızı ayrıntılı olarak belirtin. Hatta odalarınızın fotoğraflarını çekerek nakliyat firmasına gönderin. Böylece; “biz bu kadar eşya olduğunu bilmiyorduk, şu kadar ek fiyat isteriz” diyen firmalara da fırsat vermemiş olursunuz.

Bir de bizim gibi evden eve nakliyat firmalarının vermiş olduğu ücretsiz expertiz hizmetinden muhakkak yararlanın. Böylece hem nakliyat firması eşyalarınızı yerinde değerlendirme fırsatı bulacak, hem de siz nakliyat firması ile yüz yüze tanışma imkanı bulmuş olacaksınız.

3. Kaçıncı kattan, kaçıncı kata taşınacaksınız?

Evden eve nakliyat fiyatlarını etkileyen 3. unsur ise; kaçıncı kattan kaçıncı kata taşınacağınız. Bu bilgi ile nakliyat firması çalışan sayısına daha doğru karar verecektir. Aynı zamanda taşınacak kat sayısı çok fazla ise veya binanın merdivenleri eşya taşımaya çok elverişli değilse; size asansörlü nakliyat hizmeti önerilecektir.

Bina asansörünün olup olmadığını, varsa bina yönetiminin kullanılmasına müsaade edip etmediğini, merdivenlerin eşya taşımaya uygun olup olmadığını nakliyat firması ile muhakkak paylaşın.

4. Eşyaları kim paketleyecek? / Hangi eşyalar paketlenecek?

Eşyalarınızın doğru paketlenmesi, eşyalarınızın hasar görmemesi açısından çok önemlidir. Nakliyat firmasına hangi eşyaları paketlediklerini ve hangi ambalaj malzemelerini kullandıklarını sormayı unutmayın.

Paketleme ile birlikte diğer önemli husus ise; mobilyalarınızın sökülüp tekrar montajlanmasıdır. Nakliyat firmasından fiyat alırken bu hususu da muhakkak sorun.

Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat Fiyatları

Taşınma ile ilgili en çok sorunlar ve şikayetler şehirler arası taşınma durumlarında meydana gelir. Eğer bulduğunuz firma profesyonel bir firma değilse; eşyalarınız istenilen zamanda taşınmayabilir, uzun mesafeden dolayı eşyalarınız daha çok hasar görebilir ve sizin haberiniz olmadan nakliyat firması sizi farklı bir firmaya yönlendirebilir. Hatta eşyalarınız çalınabilir; Evden Eve Nakliyat Dolandırıcılarına Dikkat!

Tüm bu olumsuz örnekleri yaşamamak için, tecrübeli ve profesyonel firmalar ile çalışmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Şehirler arası evden eve nakliyat fiyatlarını etkileyen en önemli unsur ise tabiki yol mesafesidir.